» Rietavo Oginskių koplyčia

 TOP meniu » Pradžia » Akims » Verta pamatyti » Bažnyčios

Rietavo Oginskių koplyčia
Rietavo Oginskių koplyčia © wikipedia

Tai išlikęs buvusio Rietavo dvaro komplekso statinys, stovintis dvarvietės pakraštyje prie kelio į Plungę, Plungės g. 20, Rietave. Čia, parko pakraštyje, palaidoti keli Rietavą valdžiusių Oginskių šeimos nariai.

Statyta XIX a. II p., rekonstruota 1902 m. 1985 m. atlikta interjero rekonstrukcija, 1998-2002 m. – eksterjero rekonstrukcija (pagal architektės Živilės Mačionienės projektą). 1993 m. įtraukta į LR Kultūros vertybių registrą.

Sovietmečiu koplyčią bandyta paversti transformatorine, nepavykus, buvo palikta be priežiūros.

Istorikai mano, jog ši koplyčia iš pradžių nebuvo mauzoliejus. Tai buvusi tarpinė Kryžiaus kelio koplyčia. Tik laidojant Mykolą Oginskį ji buvo pailginta ir tapo mauzoliejumi. Iki šiol yra žinoma šv. Gertrūdos koplytėlė, o senieji rietaviškiai prisimena, jog priešais koplyčią-mauzoliejų, kitoje Plungės gatvės pusėje (kur iki šiol išlikę trys medžiai), buvusi dar viena koplyčia. Apie kitas – nei spėlionių, nei konkrečių žinių nėra likę. Todėl tiksliai ir nėra žinoma ar Rietave buvo įrengtas visas Kryžiaus kelias, ar tik jo dalis.

Oginskiai mauzoliejinę koplyčią pastatė senųjų kapinių teritorijos centre. Tikėtina, kad čia galėjo būti baudžiauninkų kapinės, kurias I. Oginskis iškėlė ir įrengė šeimos kapines.

Koplyčia – stačiakampio formos statinys, kurio stilius – eklektiškas (šiam stiliui būdingas laisvas praeities stilistinių formų jungimas). Į vidų patenkama iš vakarų pusės. Šoniniai fasadai pietuose bei šiaurėje – plokštuminiai, tolygūs. Plokštuminiai yra ir abu centriniai fasadai – vakarinis bei galinis rytų. Juose vyrauja neoromantinės formos. Daugiausia dekoro elementų turi pagrindinis fasadas, kurio centre yra gana didelės pusapvalės arkos formos durys – portalas.

Koplyčios vidus įrengtas kukliai. Centrinę vietą prie galinės sienos užima altorius. Jis padarytas iš natūralaus balto ir dirbtinio pilko marmuro. Altorius apie 1873-1874 m. atvežtas iš Briuselio.

Išlikusios unikalios koplyčios-mauzoliejaus lubos. Visame jų plote įkomponuotas didžiulis lotyniškos formos kryžius, kurio centre – skulptūrinis Dievo atvaizdas. Kryžiaus galuose – figūrinės kompozicijos, o ilgąją jo dalį puošia vynuogių girlianda. Lubos iki šių dienų išliko nepakeistos. Grindys išklotos marmuro plytelėmis.

Regionas: Žemaitija. Maldos namai Žemaitijoje
Savivaldybė: Rietavo savivaldybė. Maldos namai savivaldybėje
Vietovė: Rietavas [2]
Adresas: S. Nėries g. 2, Rietavas, Rietavo miesto sen., Rietavo sav.
NEveikianti
Koplyčią supa Rietavo senosios kapinės.

  Nuotraukų galerija - bažnyčios nuotraukose


Maldos namai SAVIVALDYBĖSE

Siūlome paskaityti

 Fotografuoji? būk matomas plačiau :)

 DĖMESIO! Jei radote netikslumų, klaidų, ar žinote daugiau faktų apie maldos namus Lietuvoje ir ne tik, ir norėtute pasidalinti mintimis - brūkštelkit mums :))

Faktai apie lietsargius..... Senoviniai piešiniai liudija, kad lietsargiai (skėčiai) buvo naudojami jau daugiau nei prieš keturis tūkstančius metų: Egipte, Asirijoje, Kinijoje, Japonijoje.
Šiaudų skulptūros..... šiaudai – tai sausa antžeminė javų stiebo dalis, likusi nukūlus grūdus. Naudojama, kaip pašaras, kuras, statybinė medžiaga, trąša.. ir žinoma meno dirbiniams
Faktai apie pieštukus..... Ar žinote, kad.. būtent, paprastas pieštukas yra vienas prieinamiausių ir plačiausiai naudojamų rašiklių pasaulyje. Kasmet pieštukų prigaminama milijardai. Jų esama pačių įmantriausių ir visokios