» Raistiniškių sentikių cerkvė

 TOP meniu » Pradžia » Akims » Verta pamatyti » Bažnyčios

Raistiniškių sentikių cerkvė
Raistiniškių sentikių cerkvė © vietoves.lt

Tai rusų sentikių maldos namai Zarasų rajone, Degučių seniūnijoje, Raistiniškių kaimo pakraštyje, 2,5 km į šiaurės rytus nuo Degučių, 1,5 km į šiaurės vakarus nuo kelio A6 Kaunas–Zarasai–Daugpilis.

Raistiniškėse sentikių bendruomenė įsikūrė 1855 m., po to, kai 1840 m. buvo uždaryta Degučių cerkvė.

1949 m. Raistiniškių bendruomenė Zarasų apylinkėse buvo didžiausia – turėjo iki 1800 narių. Tačiau vėliau ji neatlaikė masinio kaimo gyventojų kėlimosi į miestus, valdžios draudimų, todėl bendruomenė pradėjo negrįžtamai mažėti. Nuo 1990–jų maldykla dažnai stovėjo uždaryta, bendruomenė sunyko.

2015 m. pirmąją Velykų dieną Raistiniškėse po ilgos pertraukos įvyko sentikių pamaldos, kuriose šventikas Antonijus Lesnikovas palaimino atkurtus maldos namus. Šio įvykio proga Zarasų sentikių bendruomenė į atgimusią šventovę sugrąžino didelį kryžių, per stebuklą išlikusį XX a. pabaigoje plėšiant maldos namus, taip pat padovanojo stebukladario Nikolajaus ikoną. Šeimyninę relikviją – didelę ikoną – padovanojo Zarasuose gyvenanti Varvara Novatorova. Tai buvo jos giminaičių valia tam atvejui, jei šventovė bus prikelta naujam gyvenimui.

Raistiniškių cerkvės formos nesudėtingos, artimos lietuvių etninei architektūrai. Pastatas suręstas iš sienojų, dengtas dvišlaičiu skardos stogu. Sienos skaidomos vertikaliomis sąvaržomis ir apkaltos lentomis horizontaliai. Pastato planas simetriškas, stačiakampis, su nedideliu prieangiu. Statinio erdvė išilgai daloma į atskiras dvi dalis, skirtas vyrams ir moterims (iš prienavio į jas veda dvejos durys).

Pagrindinis fasadas simetriškas, su išsikišusiu uždaru dvišlaičiu prieangiu ir bokštu. Virš cerkvės iškilęs bokštas yra vieno tarpsnio, uždėtas ant trapecijos formos frontono. Jį skaido du langai, o bokšto viršuje apvadais suformuotas iliuzinis langas. Šoniniai fasadai – su stačiakampiais langais. Langų apvadai su pailgintais šonais ir tiesiomis viršutinėmis prikaltėmis – sandrikų imitacija. Galinis rytų fasadas aklinas.
Viduje salės lubos lygios, tik virš presbiterijos suformuotas cilindrinis skliautas. Prie rytinės sienos pritvirtintos lentynos, skirtos ikonoms laikyti.

Cerkvės šventorių juosia vertikalių lentų tvora. Ties priekiniu fasadu, nuo gatvės, įrengti trijų angų mediniai vartai. Jie uždari, rėminami stulpeliais ir viršutine lenkta sąrama. Vidurinė anga plati, su dvivėrėmis varčiomis, kurios sudarytos iš vertikalių statinių ir dviejų horizontalių jungčių. Prie vidurinės angos šonų glaudžiasi siauri ir žemi varteliai. Šalia pastatyta skelbimų lenta su pamaldų tvarkaraščiu.

Regionas: Aukštaitija. Maldos namai Aukštaitijoje
Savivaldybė: Zarasų rajono savivaldybė. Maldos namai savivaldybėje
Adresas: Beržų g. 21, Raistiniškės, Degučių sen., Zarasų r. sav.

  Nuotraukų galerija - bažnyčios nuotraukose


Maldos namai SAVIVALDYBĖSE

Siūlome paskaityti

 Fotografuoji? būk matomas plačiau :)

 DĖMESIO! Jei radote netikslumų, klaidų, ar žinote daugiau faktų apie maldos namus Lietuvoje ir ne tik, ir norėtute pasidalinti mintimis - brūkštelkit mums :))

Eilėraščiai apie šv. kalėdas..... Vakar Kalėdos atėjo, dar ir šiandien pabus, nepabusk nuo šalto vėjo, kurį parnešiau į namus...
Kaip palengvinti pirmadienio kančias?..... keli patarimai, kurie padės, kad ši diena prabėgtų lengviau, beto jie tinka bet kuriai dienai ne tik pirmadieniui
Eurovizijos 2016 dainos ir atgarsiai..... Eurovizija yra vienas iš populiariausių ne sporto renginių visame pasaulyje. Nors kažkaip paskutiniais metais buvo išblėsęs Eurovizijos įdomumas, bet.. šiemet, atrodo balsavimas bus įdomesnis ir