» Priekulės evangelikų liuteronų bažnyčia

 TOP meniu » Pradžia » Akims » Verta pamatyti » Bažnyčios

Priekulės evangelikų liuteronų bažnyčiaTai evangelikų liuteronų bažnyčia Priekulėje, Klaipėdos rajone. Parapijos bendruomenei priklauso apie 450 žmonių.

Koplyčia apkrikštytiems vietos gyventojams, kaip manoma, čia įrengta dar Ordino laikais, t. y. iki 1525 m. Priklausė ji Klaipėdos Šv. Mikalojaus bažnyčiai. Išlikęs oficialus dokumentas nurodo, kad koplyčioje dirbęs kunigas Kasparas Radunius mirė 1587 m. Manoma, jog savarankiškos parapijos statusas Priekulės bendruomenei suteiktas 1587, o gal ir dar vėliau – 1628 ar net 1635 m.

1688 m., kunigaujant Wilhelmui Martiniui, pradėta statyti naujuosius maldos namus Priekulėje. Lėšas sukaupti padėjo aukščiausia Prūsijos bažnytinė valdžia – jas rinkti leista visose hercogystės bendruomenėse. Bažnyčia pastatyta ir pašventinta 1697 m., nors vėjarody, iškeltame ant stogo, buvo skaičius - 1693. Tai buvo plytinė, bebokštė, ištęsto stačiakampio formos (37 m ilgio, 17 m pločio), gražiais skliautuotais langais bažnyčia.

Apie 1885 m. bažnyčia buvo rekonstruota. Nemaža pakeitimų buvo padaryta ir anksčiau: 1780 m. sujungti sakykla ir altorius, 1821 m. nupirkti bei įrengti 18 registrų vargonai, turėję prašmatnių rokoko stiliaus puošybos elementų. Maždaug 40 m aukščio bokštas, matyt, išmūrytas baigiant vidaus rekonstrukcijos darbus. Jame įrengtas laikrodis, mušęs kas pusvalandį. Bokšto viršūnę vainikavo dvi­metrinis kryžius.

Išlikę parapijiečiai bendruomenę užregistravo 1948 m. rugsėjo 15 d. Laikinuosius maldos namus įsirengė parapijos salėje (kareiviai čia buvo spėję įkeldinti savo remonto dirbtuves).

Per karą bažnyčia apdegė, buvo susprogdintas bokštas. Pokaryje ji taip ir nebuvo atstatyta, o 1954 m. sulyginta buldozeriais su žeme. 1992 m. rugpjūčio 7 d., buvusios bažnyčios altoriaus vietoje, pastatytas ir pašventintas paminklas, įamžinęs senosios Priekulės bažnyčios atminimą. Tai simboliškas paminklas - altorius (projektą sukūrė Marija ir Martynas Purvinai), jo centre - atverstas Šventraštis su įrašu “Biblija, tatai esti wissas Schwentas Raschtas, lietuwischkai per­guldytas per Joaną Bretkūną 1590”.

Dabartinė evangelikų liuteronų bažnyčia pastatyta (~1948 metus) už privačias ir valdžios lėšas parapijos namų paskirčiai. Vieno aukšto, raudonų plytų mūro pastato architektūra atspindi Rytprūsių mūrinės architektūros XIX a. II p. – XX a. pr. tradicijas.

2006-12-05 įtraukta į Kultūros vertybių registrą.

Regionas: Žemaitija. Maldos namai Žemaitijoje
Savivaldybė: Klaipėdos rajono savivaldybė. Maldos namai savivaldybėje
Vietovė: Priekulė [2]
Adresas: Pamarių g. 8, 96340 Priekulė, Priekulės sen., Klaipėdos r. sav.

  Nuotraukų galerija - bažnyčios nuotraukose


Maldos namai SAVIVALDYBĖSE

Siūlome paskaityti

 Fotografuoji? būk matomas plačiau :)

 DĖMESIO! Jei radote netikslumų, klaidų, ar žinote daugiau faktų apie maldos namus Lietuvoje ir ne tik, ir norėtute pasidalinti mintimis - brūkštelkit mums :))

Eilėraščiai suaugusiems..... eilėraščių rinkinukas tik dideliems dėdėms ir tetos
Ironiški eilėraščiai..... nors iš ties kiekvienas savaip supranta skaitomą eilėraštį, bet kaip bebūtų, mes išskyrėme ir tokio tipo eilėraščius, kaip ironiškus :)
Namų puošimas velykoms..... tai ar puošiate namus? Kaip bebūtų, kelios įdomesnės, orginalesnės idėjos pasižvalgius po internetą