» Panevėžio Kristaus Karaliaus katedra

 TOP meniu » Pradžia » Akims » Verta pamatyti » Bažnyčios

Panevėžio Kristaus Karaliaus katedraTai katedra stovinti Panevėžyje. Panevėžyje XIX a. pradžioje buvo 3 bažnyčios: parapinė, pijorų ir kapų koplyčia. Pastaroji iki 1869 m. buvo mokinių bažnyčia. Nuo 1869 m. liko tik parapinė bažnyčia. 1902 m. inžinierius Nikolajus Andrejevas suprojektavo naują mūrinę bažnyčią, bet tik 1904 m. gautas valdžios leidimas statyti.

Rusijos-Japonijos karas ir nederliaus metai statybą nutęsė. Ji pradėta 1908 m. Vėliau nutarta pirma pastatyti kleboniją ir įrengti laikiną koplyčią. Joje 1913 m. atlaikytos pirmosios pamaldos, paskirtas nuolatinis kunigas Jonas Maciejauskas. 1914 m. bažnyčios sienos išmūrytos iki langų.

Per Pirmąjį pasaulinį karą vokiečiai statybines medžiagas konfiskavo. Po karo toje pačioje parapijoje atgauta pijorų bažnyčia, todėl naujoji toliau nestatyta. 1926 m. Panevėžiui tapus vyskupijos centru, nutarta vietoj pradėtos mūryti bažnyčios pastatyti katedrą. Ją suprojektavo architektas Rytis Steikūnas ir inžinierius Aleksandras Gordevičius.

Vyskupas Kazimieras Paltarokas paaukojo 1000, vyskupijos kunigai – apie 60 000 litų. Statybai vadovavo dekanas kanauninkas J. Maciejauskas, nuo 1928 m. – prelatas Pranciškus Strakšas (paskirtas katedros administratoriumi). 1930 m. kovo 4 d. Katedrą pašventino prelatas Jonas Mačiulis-Maironis, šiai progai parašęs himną Kristui Karaliui (muziką sukūrė prelatas Teodoras Brazys). 1931 m. pašventinti 4 varpai, įrengti 25 registrų vargonai. 1933 m. birželio 30 d. dar nevisai įrengtą katedrą konsekravo Kauno arkivyskupas metropolitas Juozapas Skvireckas.

Sukurta skulptoriaus Juozo Zikaro Kristaus Karaliaus skulptūra. 1938–1939 m. dailininkas Povilas Puzinas su kitais išdekoravo katedros vidų. Vikaras Jonas Juodelis 1950 m. areštuotas, nuteistas kalėti (į Lietuvą grįžo 1956 m.).

Katedra istoristinė, turi klasicizmo ir baroko bruožų, halinė (55x27 m), vienabokštė, su bokšteliu. Vidus 3 navų, gelžbetoniniais cilindriniais skliautais. Šventoriaus tvora plytinių stulpų ir metalinių grotelių.

1997-12-31 įtraukta į Kultūros vertybių registrą.

Vyskupija: Panevėžio vyskupija.
Dekanatas: Panevėžio-Krekenavos dekanatas.
Regionas: Aukštaitija. Maldos namai Aukštaitijoje
Savivaldybė: Panevėžio miesto savivaldybė. Maldos namai savivaldybėje
Vietovė: Panevėžys [12]
Adresas: Katedros a. 1 LT-35240 Panevėžys
Tel: (45) 43 31 41 (zakristija)

Pamaldos:
Šv.MIŠIOS:
Sekmadieniais: 8, 9.15, 10.30, 12, 18 val.
Šeštadieniais: 8, 9, 10, 18 val.
Šiokiadieniais: 7, 8, 18 val.

ATLAIDAI:
Šv. Kazimiero – kovo 4 d. (keliama į sekmadienį po 4 d.)
Porciunkulės – rugpjūčio 2 d. (keliama į sekmadienį po 2 d.)
Kristaus Karaliaus (titulo) – paskutinį eilinį metų sekmadienį


  Nuotraukų galerija - bažnyčios nuotraukose


Maldos namai SAVIVALDYBĖSE

Siūlome paskaityti

 Fotografuoji? būk matomas plačiau :)

 DĖMESIO! Jei radote netikslumų, klaidų, ar žinote daugiau faktų apie maldos namus Lietuvoje ir ne tik, ir norėtute pasidalinti mintimis - brūkštelkit mums :))

Eilėraščiai apie gyvenimą..... Minutė po minutės, šitaip eina laikas. Tėvus turejai, šit jau gimė tavo vaikas. Jei šiandien dar esi čia, jau rytoj gali nebūti... toks jau tas gyvenimas
Kaip papuošti kalėdinę eglutę..... belaukiant švenčių, norisi kad ir namai kvepėtų jomis, tad kelios idėjos kaip paprastai ir originaliai sukurti kalėdinę nuotaiką namuose..
Eilėraščiai apie maistą..... Rudens karalystėj daržovių puota. Štai Ropė atvyko, Ridiko teta. Uždusęs įvirto dėdulė Kopūstas, Moliūgas, tarytum balionas išpūstas...