» Kulių Šv. vyskupo Stanislovo bažnyčia

 TOP meniu » Pradžia » Akims » Verta pamatyti » Bažnyčios

Kulių Šv. vyskupo Stanislovo bažnyčia
Kulių Šv. vyskupo Stanislovo bažnyčia © Wikipedia

Tai bažnyčia stovinti Kulių miestelyje, prie Plungės - Gargždų kelio. Pirmąją medinę bažnyčią 1644 m. pastatė Stanislovas Vaina (buvo Plungės parapijos filija). Jai dovanota 15 valakų žemės. 1750 m. pastatyta nauja bažnyčia, 1790 m. – mūrinė klebonija. 1776 m. įkurta parapija. Nuo 1804 m. veikė parapinė mokykla. 1806 m. įsteigta altarija.

Kulių bažnyčia garsėjo Švč. Marijos paveikslu (įsigytas iki 1693 m.). Parapijiečiai manė jį esant stebuklingą. 1847 m. pakeisti bažnyčios sienojai. Kapinėse XIX a. pastatyta koplyčia. 1831–1874 m. Kuliuose kunigavo Kazimieras Skrodzkis (nuo 1849 m. klebonas), 1856 m. išleidęs lietuvišką katekizmą, rūpinęsis švietimu, parapinėmis mokyklomis.

1893–1900 m. klebonavo visuomenės veikėjas Vincentas Jarulaitis, 1898–1901 m. vikaravo Juozas Tumas-Vaižgantas. Klebonija buvo virtusi lietuviškos draudžiamos spaudos platinimo centru. V. Jarulaičio rūpesčiu 1900 m. pastatyta dabartinė mūrinė bažnyčia (Karlo Eduardo Strandmano projektas). Klasicistinio stiliaus bažnyčia parapijai nepatiko, todėl pristatytas bokštas, kurio projekte nebuvo. 1918 m. bažnyčią konsekravo vyskupas Pranciškus Karevičius.

2006 m. po mūriniais statiniais, priklausiusiais bažnyčiai, archeologai aptiko didžiulius rūsius su židiniais, taip pat siauras, į tunelius panašias angas. Būta ir šildymo sistemos – iš virtuvės pastato rūsiuose esančių židinių dūmtraukiai suvesti į vieną didžiulį kaminą. Skliautuoti rūsiai primena nedideles menes, o viena į tunelį panaši niša atsiremia į pamatą. Šių statinių istorinė praeitis ir požemių paskirtis neaiški.

Bažnyčia klasicistinė, su 6 kolonų portiku ir istoristiniu bokštu, stačiakampio plano. Ažūrinė šventoriaus tvora plytų mūro. Jame stovi medinė penkiakampė varpinė.

Vyskupija: Telšių vyskupija.
Dekanatas: Žemaičių Kalvarijos dekanatas.
Regionas: Žemaitija. Maldos namai Žemaitijoje
Savivaldybė: Plungės rajono savivaldybė. Maldos namai savivaldybėje
Vietovė: Kuliai [2]
Adresas: Parko g. 2, Kuliai, 90371 Plungės r.
Tel: (448) 45194

  Nuotraukų galerija - bažnyčios nuotraukose


Maldos namai SAVIVALDYBĖSE

Siūlome paskaityti

 Fotografuoji? būk matomas plačiau :)

 DĖMESIO! Jei radote netikslumų, klaidų, ar žinote daugiau faktų apie maldos namus Lietuvoje ir ne tik, ir norėtute pasidalinti mintimis - brūkštelkit mums :))

Šv. Velykos.....Yra kelios teorijos apie Velykų pavadinimą. Viena iš jų kildina šį žodį iš slavų kalbos: „velikyj dienj..
Skluptūros iš ginklų..... Pasirodo ginklai gali būti ne tik grėsmingai atrodantys, bet ir visiškai mieli daikčiukai.. Argi ne būtų džiugu, jei ginklai būtų naudojami tik tokioms skulptūroms
Cameron Diaz..... Žvaigždė gaunanti rekordinius honorarus už filmą - 20 milijonų dolerių, buvusi manekenė. Jos gyslomis teka kubiečių