» Kernavės mauzoliejinė koplyčia

 TOP meniu » Pradžia » Akims » Verta pamatyti » Bažnyčios

Kernavės mauzoliejinė koplyčiaTai koplyčia–mauzoliejus Širvintų rajone, Kernavėje, 50 m į rytus nuo Kernavės bažnyčios, 1 km į pietvakarius nuo kelio 116 Širvintos–Rimučiai–Kernavė–Dūkštos. Šalia atidengti senosios bažnyčios pamatai.

Koplyčia nedidelė, išskirtinė savo aštuonkampiu planu tarp mūrinių klasicizmo koplyčių. Pro angą grindyse patenkama į laidojimo rūsį. Jo nišoje įmūryti karstai. Koplyčią – žmonos mauzoliejų – 1856 m. pastatė Stanislovas Riomeris. Dabar koplyčioje laikomi Kernavės archeologijos ir istorijos muziejaus–rezervato fondai. Koplyčia nuo 1992 m. yra nekilnojamojo kultūros paveldo objektas, regioninės reikšmės paminklas.

Iš pradžių koplyčia buvo uždengta mėlynai dažytu skardiniu stogu, virš jo turėjo medinį, vario skarda apkaltą kryžių. Pagal 1895 m. aprašymą, koplyčioje buvo altorius su mediniu kryžiumi (altoriaus mensa iš akmens, dviejų laiptelių). Ant altoriaus stovėjo 6 bronzinės žvakidės. Grindys ir lubos buvo akmeninės, šonuose stovėjo juodai dažyti ąžuoliniai suolai, nedidelė komoda.

Po Pirmojo pasaulinio karo koplyčia buvo neprižiūrima, plėšiama. 1986 m. buvo parengtas restauravimo projektas. Koplyčioje išliko klauptai, altorius (apnykęs, be akmeninės mensos), komoda.

Klasicistinė koplyčia suręsta ant plytų ir lauko akmenų mūro pamatų. Statinys kompaktiško, aštuonkampio plano, vieno aukšto, su rūsiu-mauzoliejumi, dengta piramidiniu aštuonšlaičiu stogu, padengtu lygios skardos lakštais. Įrengta briaunuoto kupolo konstrukcija. Stogo smailėje įtaisytas metalinis kryžius.

Lygių mūro sienų statinys nutinkuotas, su pusapskritėmis langų angomis bei stačiakampėmis rūsio langelio ir durų angomis, stačiakampe niša šiauės rytų fasade. Fasadai simetriški, su portalais, apjuostais profiliuota arka ir stačiakampiu apvadu, sujungtu su atsikišusiu tiesiu sandriku. Fasadų puošyboje – laužyta antablemento juosta, vainikuojantis karnizas, puoštas dentikulais. Pietvakariniame fasade įrengti šiurkštintų, profiliuotų akmens plokščių laiptai, virš įėjimo durų įtaisytas plastinis Riomerių herbas.

Viduje grindys suklotos iš keramikinių šešiakampių plytelių. Yra du mediniai klauptai su Riomerių herbu atkaltės viduryje, altorius prie šiaurės rytų sienos. Rūsyje užmūrytos 8 kriptos su Riomerių – Puzinų giminės mirusiųjų palaikais.

1992-06-10 įtraukta į Kultūros vertybių registrą.

Regionas: Aukštaitija. Maldos namai Aukštaitijoje
Savivaldybė: Širvintų rajono savivaldybė. Maldos namai savivaldybėje
Vietovė: Kernavė [3]
Adresas: Kerniaus g. 6, 19172 Kernavė, Kernavės sen., Širvintų r. sav.

  Nuotraukų galerija - bažnyčios nuotraukose


Maldos namai SAVIVALDYBĖSE

Siūlome paskaityti

 Fotografuoji? būk matomas plačiau :)

 DĖMESIO! Jei radote netikslumų, klaidų, ar žinote daugiau faktų apie maldos namus Lietuvoje ir ne tik, ir norėtute pasidalinti mintimis - brūkštelkit mums :))

Cicerono, tikslūs pastebėjimai ..CICERONAS - Romos valstybės veikejas ir filosofas, ir mintys kurios buvo užrašytos prieš 2000 metų..
Atsiprašymo žodžiai..... Atleisk, Kad aš tavimi tikėjau... Mylėjau taip, kaip aš mokėjau... Dabar tariu aš tau sudie ir aš prašau - Neskaudink man širdies
La Gioconda..... turbūt visi puikiai žinote, kad tai vienas žymiausių, vakarų kultūroje, paveikslų, nors ko gero daugelis žinoti kitu pavadinimu