» Juodupės Švč. Aušros Vartų Dievo Motinos bažnyčia

 TOP meniu » Pradžia » Akims » Verta pamatyti » Bažnyčios

Juodupės Švč. Aušros Vartų Dievo Motinos bažnyčia
Juodupės Švč. Aušros Vartų Dievo Motinos bažnyčia © vietoves.lt

Tai katalikų bažnyčia, stovinti Rokiškio rajone, Juodupėje. Dabartinė bažnyčia įrengta 1946 m. Ji stovi rytiniame Juodupės tvenkinio krante. Senoji 1938–1944 m. stovėjo netoliese, dabartinių kapinių kalnelyje.

Juodupės parapija kūrėsi po Pirmojo pasaulinio karo ir buvo formuojama iš Onuškio ir Rokiškio parapijų dalių. Nors 1923 m. tai padaryti pavesta kun. Pranciškui Vainauskui, tačiau dėl žemės įsigijimo problemų jam nepavyko tai padaryti.

Su ta pačia žemės nuosavybės problema 1926 m. susidūrė ir vyskupas Kazimieras Paltarokas, ėmęsis žygių parapijai įsteigti. 1934 m. Rokiškio vikaras kun. Jonas Bubas (1901–1969) su parapijiečių pagalba iš Žemės reformos departamento išsireikalavo žemės ir pastatė 18 m x 6 m ploto medinę koplyčią. Ją 1936 m. rugsėjo 20 d. pašventino Aušros vartų Dievo Motinos garbei. Jos rektoriumi paskirtas kunigas J. Bubas.

1937 m. rugpjūčio 10 d. Juodupės parapiją oficialiai įsteigė Panevėžio vyskupas K. Paltarokas. Parapijai priklausė 382 šeimos.

Kun. J. Baubo rūpesčiu 1938 m. pagal Rokiškio apskrities inžinieriaus Petro Lėlio projektą pastatyta medinė vienabokštė bažnyčia. Naujoji bažnyčia suręsta ant aukšto kalnelio, dabartinių kapinių teritorijoje. Ši bažnyčia buvo trijų navų ir turėjo išmatavimus 24 m x 13 m x 7,5 m bei 30 m aukščio bokštą. 1938 m. spalio 16 d. Rokiškio dekanas kan. Jurgis Žitkevičius (1892–1978) bažnyčią pašventino.

1944 m. prie Juodupės per karo mūšius sudegė Šaulių namai, paštas, fabrikas, nemažai privačių namų, liko stoveti tik bažnyčia. Tačiau Liepos 30 d. nutilus patrankoms, naktį vokiečiams traukiantis, užsiliepsnojo ir iki pamatų, su visais liturginiais reikmenimis, sudegė vos šešerius metus stovėjusi Juodupės bažnyčia.

Sovietų valdžia neleido atstatyti bažnyčios ant likusių pirmosios bažnyčios pamatų, todėl 1946 m. buvo įrengta laikina bažnyčia klebonijos daržinėje. Joje ir šiandien meldžiasi juodupiečiai.

Bažnyčia 1987 m. apdegė. Klebono Prano Sabaliausko rūpesčiu suremontuota.

Bažnyčios pastatas medinis, įrengtas pokaryje pritaikius senosios klebonijos ūkinį pastatą (daržinę). Dabar pastate yra paklotos parketinės grindys, išpuoštos lubos, sienos apkaltos dailylentėmis, jas puošia vitražiniai langai. Šventoriaus kampe pastatyta lengvų konstrukcijų stulpinė varpinė.

Vyskupija: Panevėžio vyskupija.
Dekanatas: Rokiškio dekanatas.
Regionas: Aukštaitija. Maldos namai Aukštaitijoje
Savivaldybė: Rokiškio rajono savivaldybė. Maldos namai savivaldybėje
Adresas: P. Cvirkos g. 10, 42454 Juodupė, Juodupės sen., Rokiškio r. sav.

Pamaldos:
Šv.MIŠIOS:
Sekmadieniais: 12 val.
Šiokiadieniais: 10 val.

ATLAIDAI:
Šv. Antano – birželio 13 d.
Kryžiaus Išaukštinimo – rugsėjo 14 d.
Švč. M. Marijos Gailestingumo Motinos (titulo) – lapkričio 16 d.


  Nuotraukų galerija - bažnyčios nuotraukose


Maldos namai SAVIVALDYBĖSE

Siūlome paskaityti

 Fotografuoji? būk matomas plačiau :)

 DĖMESIO! Jei radote netikslumų, klaidų, ar žinote daugiau faktų apie maldos namus Lietuvoje ir ne tik, ir norėtute pasidalinti mintimis - brūkštelkit mums :))

Kūčių stalo subtilybės..... kūčios iki šių dienų yra daugiausiai papročių, tradicijų išsaugojusi šventė. Įprasta tą dieną nevalgyti mėsos, už stalo sėsti tik įsižiebus žvaigždei Vakarei ir BŪTINAI paragauti 12 valgių, kad me
Buivydžių kabantis tiltas..... Tai kabantis pėsčiųjų tiltas per Nerį, sujungiantis Buivydžių (Vilniaus raj.) ir Beregovka (Švenčionių raj.) kaimus.
Victor Molev menas..... Victor Molev - menininkas gimęs 1955 Rusijoje, 1990 metais emigravęs į Izraelį, baigęs architektūrą, tačiau dirbo ne tik architektu, bet ir teatro tapytoju. Šiuo metu gyvena Kanadoje. Menininko pa