» Gegužinės Viešpaties Apreiškimo Švč. Mergelei Marijai bažnyčia

 TOP meniu » Pradžia » Akims » Verta pamatyti » Bažnyčios

Gegužinės Viešpaties Apreiškimo Švč. Mergelei Marijai bažnyčia
Gegužinės Viešpaties Apreiškimo Švč. Mergelei Marijai bažnyčia © vietoves.lt

Tai bažnyčia stovinti Gegužinės kaime, Neries kairiajame krante. Bažnyčia istoristinė, lotyniško kryžiaus plano, su 2 bokštais ir trisiene apside. Vidus 3 navų. Šventoriaus tvora akmenų mūro.

Medinę bažnyčią 1507 ar 1520 m. pastatė Polocko vaivados žmona Benigna Radvilaitė-Astikienė. 1530 m. Jurgis Astikas bažnyčiai dovanojo palivarką. 1587 m. bažnyčiai skirta daugiau turtų. 1655 m. ji sudegė. 1674 m. dar buvo laikina. Klebonijos palivarke (2 km nuo Gegužinės) kunigas Šiukšta 1735 m. pastatė kitą bažnyčią, kuri buvo gerai prižiūrima (1782), o parapinė suirusi (nuo 1812 m. parapinėje bažnyčioje pamaldų nebūdavo). XVIII a. veikė parapinė mokykla.

1852 m. pagal architekto Tomo Tišeckio projektą pastatyta nauja medinė bažnyčia. Apie 1889 m. Gegužinėje pradėta lietuviškai sakyti pamokslus ir laikyti pamaldas. Klebonas Jurgis Glodenis 1897 m. lietuviškus pamokslus panaikino ir lenkiškai nemokančių vaikų nekatekizuodavo. Žmonėms reikalaujant pamokslai lietuviškai pradėti sakyti 1902 m. 1911–1915 m. veikė Lietuvių katalikų blaivybės draugijos skyrius.

Naujos mūrinės bažnyčios pamatai pašventinti 1909 m. vasarą (šventino kunigas Juozapas Būčys). Iki 1915 m. buvo išmūrytos iš tašytų akmenų sienos, uždengtas stogas, bet karas sustabdė darbus. Statyba atnaujinta 1928 m. Dar nevisai įrengta bažnyčia 1932 m. pašventinta. Iš senosios bažnyčios 1933 m. pastatyti 2 aukštų parapijos namai. Naujos bažnyčios statyba rūpinosi Juozapas Būčys, klebonavęs Gegužinėje 1911–1928 m., Stasys Pupaleigis, čia klebonavęs 1928–1934 m. 1934–1939 m. Gegužinės klebonas buvo Nikodemas Švogžlys-Milžinas, Vilniaus krašto lietuvių visuomenės veikėjas, poetas, literatas. Po Antrojo pasaulinio karo parapijos klebonas Steponas Rudžionis 1946 m. suimtas ir už dalyvavimo pasipriešinimo veikloje nuteistas 25 metus kalėti. Mirė Vorkutos lageryje.

Vyskupija: Kaišiadorių vyskupija.
Dekanatas: Kaišiadorių dekanatas.
Regionas: Aukštaitija. Maldos namai Aukštaitijoje
Savivaldybė: Kaišiadorių rajono savivaldybė. Maldos namai savivaldybėje
Adresas: Gegužinė, Zubiškių pšt., LT-56392 Kaišiadorių r.

Gegužinės Viešpaties Apreiškimo Švč. Mergelei Marijai bažnyčia nuotraukose:

Gegužinės Viešpaties Apreiškimo Švč. Mergelei Marijai bažnyčia | Autorius: vietoves.lt  Gegužinės Viešpaties Apreiškimo Švč. Mergelei Marijai bažnyčia | Autorius: vietoves.lt  Gegužinės Viešpaties Apreiškimo Švč. Mergelei Marijai bažnyčia | Autorius: vietoves.lt  Gegužinės Viešpaties Apreiškimo Švč. Mergelei Marijai bažnyčia | Autorius: vietoves.lt  

  Nuotraukų galerija - bažnyčios nuotraukose


Maldos namai SAVIVALDYBĖSE

Siūlome paskaityti

 Fotografuoji? būk matomas plačiau :)

 DĖMESIO! Jei radote netikslumų, klaidų, ar žinote daugiau faktų apie maldos namus Lietuvoje ir ne tik, ir norėtute pasidalinti mintimis - brūkštelkit mums :))

Įspūdingiausi pasaulio tiltai..... turbūt lengvai atspėsite koks tai tiltas.. būtent šis tiltas laikomas vienas iš lengviausiai atpažįstamų tiltų pasaulyje
Eilėraščiai apie muziką..... Kai skamba muzika, Ir virpa siela, Per veidą ritas ašarų lašai- Ekstazėje gal mintys susilieja...
Kaip parašyti laišką kalėdų seneliui..... Kaip parašyti laišką Kalėdų Seneliui? tai paprastai didelis vaikų rūpestis prieš šventes... o tai tikrai nesunku padaryti... Nors Kalėdų Senelis turi be galo daug darbo kalėdų metu ir prieš jas..