» Gailiūnų Švč. Dievo Motinos Dangun ėmimo sentikių cerkvė

 TOP meniu » Pradžia » Akims » Verta pamatyti » Bažnyčios

Gailiūnų Švč. Dievo Motinos Dangun ėmimo sentikių cerkvė
Gailiūnų Švč. Dievo Motinos Dangun ėmimo sentikių cerkvė © vietoves.lt

Tai rusų sentikių maldos namai Molėtų rajone, Gailiūnų kaime (Giedraičių seniūnijoje), šalia kelio 2807 Luokesa–Žalvariai–Žvyrinka. Maldykla atidaroma per didžiąsias religines šventes. Suremontuota 1999 m.

Pagrindiniame sentikių istoriografijos dokumente „Degučių metraštyje“ paminėta, jog maldos namai Lozoriuose (ankstesnis kaimo pavadinimas) jau buvo XIX a. pradžioje. 1888 m. Lozorių sentikių bendruomenė skilo, nes dalis jos narių (per pusmetį apie 160) perėjo į vientikystę (единоверие). Vientikiai pasistatė maldos namus, pradžios mokyklą. Tačiau toliau gyvavo ir sentikių bendruomenė, nors jų maldos namai buvo kurį laiką uždaryti. Pasak kai kurių šaltinių, jie Gailiūnuose stovėjo jau 1903 m.

Per Pirmąjį pasaulinį karą senajai maldyklai sudegus, naujoji pastatyta apie 1918 m. už parapijiečių lėšas. Lozorių (rus. Лазарцы) parapija 1939 m. pervadinta Gailiūnų parapija.
Per Antrąjį pasaulinį karą ji buvo uždaryta, be to, labai sumažėjo bendruomenės skaičius, nes daug jos vyrų buvo išvežti priverstiniams darbams į Vokietiją, kiti Raudonosios armijos sudėtyje dalyvavo kare. Pokariu bendruomenę neigiamai paveikė kolektyvizacija, dalis sentikių išsikėlė į aplinkinius miestus.

2001 m. Gailiūnuose gyveno 6 sentikių šeimos. Yra sentikių kapinės Gailiūnuose, įkurtos iki 1870 m., ir Degsnėje.

Regionas: Aukštaitija. Maldos namai Aukštaitijoje
Savivaldybė: Molėtų rajono savivaldybė. Maldos namai savivaldybėje
Adresas: Gailiūnai 5, Giedraičių sen., Molėtų r. sav.

  Nuotraukų galerija - bažnyčios nuotraukose


Maldos namai SAVIVALDYBĖSE

Siūlome paskaityti

 Fotografuoji? būk matomas plačiau :)

 DĖMESIO! Jei radote netikslumų, klaidų, ar žinote daugiau faktų apie maldos namus Lietuvoje ir ne tik, ir norėtute pasidalinti mintimis - brūkštelkit mums :))

Liaudiškas folkloras apie Algimantą Čekuolį..... Ar žinote, kad Čekuolis niekada nenusiima akinių (net miegodamas), nes bet kuriuo paros metu, užuodęs kokią nors naujieną, turi būti pasirengęs žaibiškai ją perskaityti, kol to nepadarė kas nors k
Kaip pačiam nustatyti Šv. Velykų datą?..... Būdas apskaičiuoti Velykų datą nustatytas 325 m. Nikėjos I susirinkimo metu, jame dalyvavo apie 300 vyskupų. Skaičiavimo būdas buvo įvestas tam, kad krikščioniškoji šventė nesutaptų su žydų Pesach
Faktai apie dviračius..... Teigiama, kad per savaitę dviračio pėdalus minant bent tris valandas, širdies ir kraujagyslių ligų rizika sumažėja perpus.