» Bukiškių Kristaus Gimimo cerkvė

 TOP meniu » Pradžia » Akims » Verta pamatyti » Bažnyčios

Bukiškių Kristaus Gimimo cerkvėTai cerkvė (rus. Букишский храм Рождества Христова) stovinti Bukiškėse, Vilniaus rajone. Cerkvė pastatyta XIX a. 2-ojoje pusėje generolo Božerano iniciatyva.

Po I pasaulinio karo, kai Vilnius atiteko Lenkijai, Kalvarijose susirinko tikintieji lenkai katalikai tartis, kad Bukiškių cerkvė būtų atiduota katalikams kaip Kalvarijų parapijos koplyčia - filija, kur sekmadieniais ir švenčių dienomis apylinkių gyventojai galėtų rinktis į šv. Mišias. Tačiau šią cerkvę Bukiškėse pastatė rusas - ortodoksas, tad teisininkai nutarė, jog jos negalima perdaryti į bažnyčią. Nesutiko cerkvės atiduoti ir Vilniaus ortodoksai.

II pasaulinio karo metu ji buvo labai apgriauta. Liko griuvėsiai ir rūsiai, kuriuose, kaip spėjama, palaidota generolo Božerano šeima. Po Antrojo pasaulinio karo generolo duktė, būdama jau solidaus amžiaus, nesėkmingai prašė valdžios grąžinti šią šventovę Ortodoksų Bažnyčiai. Šio pastato likučiai ilgai buvo žemės ūkio mechanizatorių mokyklos sandėliu.
Apie 1990 metus buvo paruošti cerkvės atstatymo brėžiniai. 2007 m. Bukiškėse, Sodų gatvėje, nedidelė šventovė atstatyta Kardinolo, Vilniaus arkivyskupo metropolito Audrio Juozo Bačkio ir Vilniaus ir Lietuvos metropolito Chrizostomo rūpesčiu.

Cerkvė istoristinio stiliaus, stačiakampio plano su prieangiu, apside, centriniu ir keturiais šoniniais kupolais, kurių šalmai aštuonkampiai. Pamatas su tašyto akmens blokų mūro cokoliu, sienos - plytų mūro tipas. Šventorius aptvertas kaltine tvora.

2009-03-26 įrašyta į Kultūros vertybių registrą.

Regionas: Aukštaitija. Maldos namai Aukštaitijoje
Savivaldybė: Vilniaus rajono savivaldybė. Maldos namai savivaldybėje
Adresas: Sodų g. 8, 14182 Bukiškis, Avižienių sen., Vilniaus r. sav.

  Nuotraukų galerija - bažnyčios nuotraukose


Maldos namai SAVIVALDYBĖSE

Siūlome paskaityti

 Fotografuoji? būk matomas plačiau :)

 DĖMESIO! Jei radote netikslumų, klaidų, ar žinote daugiau faktų apie maldos namus Lietuvoje ir ne tik, ir norėtute pasidalinti mintimis - brūkštelkit mums :))

Eilėraščiai apie Šv. Velykas..... Klanais ir klaneliais, Vanduo nupliuškėjo. Balandis sušuko: Velykos atėjo!...
Faktai apie karves..... Ar žinote, kad karvės ėsdamos žolę, paprastai išsirikiuoja Šiaurės – Pietų linija, galvos būna nukreiptos į Šiaurę arba Pietus. Ir dažnai pasitaiko, kad beveik visa banda žiūri į vieną pusę. Toks
Mėnulio akmens skulptūrų parkas..... tai šiuolaikinio meno ekspozicija po atviru dangumi, kurioje eksponuojama skulptoriaus A.Pajuodžio dekoratyvinio akmens skulptūros