» Vestuvių tradicijos - vestuvinio torto tradicija

 TOP meniu » Pradžia » Įdomybės » Ar žinai? » Temos

 Dabar skaitote » Ar žinai? »» Įdomybės

Kokios vestuvės be vestuvinio pyrago - torto! Jis yra pagrindinis šventinio stalo papuošalas ir akcentas. Paprastai dedamas ant pagrindinio vestuvių puotos stalo ar ant desertinio stalo drauge su kitais saldumynais arba ant atskiro stalelio.

Statant tortą ant atskiro stalelio, jį reikėtų uždengti balta ar kitos spalvos staltiese, dekoruoti gyvomis gėlėmis ar kaspinais.

Vestuvinio pyrago tradicija Europoje siekia tolimus Romos imperijos, o Lietuvoje - pagoniškuosius laikus. Per 2000 metų pasikeitė ritualinio kepinio išvaizda, paskirtis ir tradicijos. Ilgą laiką buvo kepami paprasti pyragai. Šiandieninis keliaaukštis vestuvinis tortas atsirado tik XIX a. Prancūzijoje. Jį konditeriai sukūrė įkvėpti viduramžių Anglijos vestuvių tradicijos. Tarp jaunavedžių būdavo sukraunamas saldumynų kalnelis virš kurio jie turėdavo pasibučiuoti. Jei jauniesiems pasisekdavo - tai būdavo ženklas, kad ateityje sulauks daug vaikų.

Daugelis žmonių vestuvių tortą įsivaizduoja būtinai baltą, tačiau balta spalva vestuvinėje konditerijoje įsigalėjo tik XIX a. Jai buvo priskirta simbolinė nekaltumo ir tyrumo reikšmė, todėl balta spalva geriausiai tiko pagrindiniam vestuvių saldumynui.

Balta spalva ne tik simbolizavo nuotakos tyrumą, bet ir turtinę šeimos padėtį.

Lietuvoje ilgą laiką buvo kepami tradiciniai vestuvių kepiniai: karvojus ir šakotis. Karvojus buvo kepamas laikantis specialių apeigų. O jo puošyba simbolizavo nuotakos skaistumą, linkėjo turtų, vaisingumo ir džiaugsmo. Vėlesniais laikais ant vestuvinio stalo atsirado ir šakotis.

Šakotis (bankuchenas) – tuščiaviduris šakotas kepinys, tradicinis lietuvių ir lenkų patiekalas, vienas dažniausių vestuvėms ruošiamų desertų. Į tešlą dedama labai daug kiaušinių (30-50 kiaušinių kilogramui miltų), tešla specialioje krosnyje varvinama ant besisukančio pagrindo. Šakotis yra vokiečių kulinarinio gaminio baumkucheno atmaina. Baumkuchenas kepamas panašiai, bet jo forma kitokia. Į šakočius panašius kepinius kepa dar šešiose šalyse: Japonijoje, Lenkijoje, Portugalijoje, Rumunijoje, Švedijoje, Vokietijoje.


Šiandien tradicinėse lietuvių vestuvėse ant stalo dedami ne vienas, o keli tortai: jaunosios, svočios (karvojus) ir kartais - pamergių. Bendrosios tortų madų tendencijos yra artimos pasaulinėms. Tačiau vertėtų išsaugoti ir lietuviškąjį karvojų. Pagal senuosius receptus šį saldumyną gali iškepti daugelis konditerijos cechų. Originalus kepinys ne tik papuoš šventinį stalą, bet ir suteiks jam originalumo.

Karvojus — tai vestuvių apeiginė duona, (žemaitijoje - svočios pyragas). Karvojus turi magišką galią. Jį kepant, praktikuojami įvairūs burtai. Į tešlą pilama degtinė, kad jaunavedžių gyvenimas būtų linksmas, ant duonkepės uždegamos penkios žvakės, kad gyvenimas būtų šviesus ir t. t. Ši tradicija siekia pagonybės laikus, kada dar buvo praktikuojamos vedybos perkant žmoną: susitarus jaunosios ir jaunojo giminėms dėl užmokesčio, jaunavedžių rankos buvo rišamos ant apeiginės duonos - karvojaus.


Vestuviniai tortai kaip ir mados keičiasi ir tampa vis įmantresni. Jei anksčiau jie būdavo būtinai balto kremo ir puošti cukrinėmis gėlėmis ar jaunosios ir jaunikio figūrėlėmis, tai dabar jie puošiami įmantriausiomis gyvų gėlių puokštėmis, marcipanu, įvairių spalvų šokoladu. Nors man asmeniškai, gražu tik pažiūrėt, niekada nenorėčiau torto puošto gyvomis gėlėmis...
Vestuvių tortas gali būti ne tik kelių aukštų (3-5), bet ir netradicinis - jumoristinis ar pagal tematiką ir spalvas atitinkantis šventinį stalą.

Iš ties šiandien vestuviniai tortai yra įspūdingi, patys įvairiausi, nei tortų išvaizda, nei dydis neribojamas. Svarbu, kad tilptų pro duris..

Vestuvių tradicijos - vestuvinio torto tradicija
Vestuvių tradicijos - vestuvinio torto tradicija
R E K O M E N D U O J A M E
Eric Standley menas

..... Eric Standley - amerikiečių menininkas, gimęs 1968 m. Masačusetse (Massachusetts), kuriantis įspūdingas bei sudėtingas daugiasluoksnias pjaustyto popieriaus

Eilėraščiai apie viltį, norus, troškimus

..... Kartais norisi ateit.. Ir niekad neišeit.. Norisi būt šalia.. Ir niekados nesiskirt.. Paimt už rankos Ir nepaleist.. Nusivest toli toli...

Gražūs žodžiai gedulo juostoms!

..Te ramų poilsį Tau ošia gimtosios tėviškės miškai.. Lai beržai gimtinės Tau ramybę ošia..

  IDĖJOS, patarimai | Viskas tik vestuvėms ir apie jas

• 2020 Liepos 7 d. Antradienis.

• Baltosios Metalinės Žiurkės metai (iki 2021-02-12).

• Pasveikink varduvininkus: Amanda, Amandas, Asta, Astas, Astė, Astijus, Elita, Estera, Klausas, Klausė, Klausenė, Klausenis, Metodijus, Sangailas, Sangailė, Sangauda, Sangaudas, Sangaudė, Sangeda, Sangedas, Sangedė, Skinija, Vilgailė,

• Šios dienos istorijos faktai

• Šiandien pasiklausome: Lapalux - Without You (TWOS Remix)

Aukščiausi pasaulio pastatai..... Tai ar žinote kur pastatytas pats aukščiausias pastatas pasaulyje? Nežinote.. siūlome dirstelti.. aukščiausių pastatų pasaulyje dešimtukas, nors aišku laikas nestovi vietoje ir dangoraižiai dygsta...

Atvirutė - gėlytė..... siūlome pasigaminti atvirutę - gėlytę savo rankomis. Mes darėme naujųjų metų progai, bet belankstant sumąstėme, kad ši atvirutė simbolizuoja gyvybę ir tiktų bet kokiai progai ir gimtadieniui ir ma...

Faktai apie bites..... Ar žinote, kad bitės medaus pūslėje telpa iki 60 mg nektaro.Per dieną ji gali atnešti iki 300-400 mg, per visą gyvenimą - 6-8 g nektaro....

Siūlome paskaityti

 DĖMESIO! Jei radote netikslumų, klaidų, ar tiesiog, norėtute pasidalinti mintimis - brūkštelkit mums :))

Chuck Norris..... turbūt sudėtinga būtų atrasti žmogų, kuris "nepažinotų" - Volkerio, Teksaso reindžerio arba nebūtų girdėjęs garsiųjų Chucko Norriso faktų
Faktai apie džinsus..... Ar žinote, kad klasikinė džinsų spalva – tamsiai mėlyna indigo spalva.Indigas – tai vienas seniausių žinomų istorijoje dažas, išgaunamas iš indigo medžio lapų.
Faktai apie bites..... Ar žinote, kad bitės medaus pūslėje telpa iki 60 mg nektaro.Per dieną ji gali atnešti iki 300-400 mg, per visą gyvenimą - 6-8 g nektaro.