» Rašto atsiradimas

 TOP meniu » Pradžia » Įdomybės » Ar žinai? » Temos

 Dabar skaitote » Ar žinai? »» Istorija

Pradedant užrašu ant pieno pakelio ir baigiant daugiatome pasaulio istorija, raštas yra paprastas ir patogus būdas bendrauti su žmonėmis, su kuriais negalite pasikalbėti. Be to, tai tobula priemonė užfiksuoti savo mintis.

Raštas, kuriuo šiandien lengvai galime užrašyti žmogaus kalbą, atsirado, palyginti, neseniai – maždaug prieš šešis tūkstančius metų. Bet jo užuomazga pasirodė žymiai anksčiau – prieš keliasdešimt tūkstančių metų, tais žilosios senatvės amžiais, kai protingasis žmogus, mokslininkų lotyniškai vadinamas homo sapiens, sukūręs garsų kalbą, panoro savo mintis sutartiniais ženklais perduoti kitam. Be abejo, iš pradžių sutartiniai ženklai buvo natūralūs.

Piešinių raštas – tai jau tikrojo rašto pradžia. Taip sako visi raštotyrininkai.

Senovės žmonių piešiniais ir braižiniais rimtai pradėta domėtis tiktai praėjusio amžiaus viduryje. Daug ginčų sukėlė 1864 metais Prancūzijoje, La Madlen urve rastas mamuto paveikslas, išraižytas kaulinėje plokštelėje. Pažangūs mokslininkai tvirtino, kad mamuto atvaizdą sukūrė senojo akmens amžiaus žmonės, mamuto amžininkai. O biblijos šalininkai įtikinėjo, kad tuo metu, kai gyveno mamutai, Žemėje dar nebuvo žmogaus.

Raštotyrininkai piešinių raštą vadina piktografija. Žodis piktografija yra sudarytas iš lotynų kalbos žodžio piktus, kuris reiškia pieštas, dažytas, ir graikų kalbos žodžio grafo, kuris reiškia rašau, krapštau. Atskiras piktografinio rašto ženklas-piešinys vadinamas piktograma. Graikų žodis gramma reiškia raidė. Jeigu atskiras piktografinio rašto ženklas-piešinys iškirstas arba išrėžtas akmenyje, tai jis vadinamas petroglifu. Žodis petroglifas sudarytas iš graikų kalbos žodžių petra, kuris reiškia uola, akmuo, ir žodžio gliufo, kuris reiškia rėžiu, raižau. Piktograma ir petroglifas – tai susižinojimo ženklai. Jie ką nors praneša, primena, aiškina, leidžia arba draudžia.

„Gyveno karta Uruko karalius, vardu Enmerkaras, kuris troško pavergti klestintį Aratos miestą Irane. Jis pasiuntė šios vietovės valdytojui pasiuntinį.

Raštas gimė ne vienoje vietoje. Rašto sistemos nepriklausomai viena nuo kitos atsirado Viduriniuosiuose Rytuose, Kinijoje ir Centrinėje Amerikoje. Niekas tiksliai negali pasakyti, kodėl žmonės pradėjo rašyti, bet pirmuosius rašytinius ženklus tikriausiai vartojo vadai, kad pademonstruotų savo galią, ir miesto pareigūnai, surašinėdami ir skirstydami maistą bei kitus dalykus. Pavyzdžiui, Centrinėje Amerikoje raštas buvo naudojamas tik ant kareliškųjų paminklų.

Rašto atsiradimas
R E K O M E N D U O J A M E
Jurbarko tiltas

..... Tai tiltas per Nemuną, jungiantis Jurbarką su pietiniame upės krante esančiais Kiduliais, Šakių ir Jurbarko savivaldybes. Tiltas tituluojamas, kaip ilgiausias Lietuvoje automobilių tiltas.

Faktai apie varnas

..... Varna, skaitoma viena iš protingiausių paukščių - dalis šių paukščių negalėdami perskelti riešuto, jį numeta ant kelio, kad pervažiavusi mašina jį sutraiškytų ir po to viduje esančią valgomą dalį

Gražūs žodžiai Tėčiui

..... Kol mes neužaugame nesuprantame, koks nuostabus yra tėtis - geras, išmintingas... Mes diena po dienos priimame tai, ką jis aukoja dėl mūsų, nes myli. Užaugę suprantame, kiek daug jo meilė reiškė,

• 2022 Gegužės 25 d. Trečiadienis.

• Juodojo vandens Tigro metai (iki 2023-01-21).

• Pasveikink varduvininkus: Almanta, Almantas, Almantė, Bedas, Danutė, Evelina, Grigalius, Grigas, Magdalena, Urbonas,

• Šios dienos istorijos faktai

• Šiandien pasiklausome: Lapalux - Without You (TWOS Remix)

6 įkvepiančios idėjos šiltajam sezonui..... Su pavasariu ateina ir noras į kasdienybę įnešti daugiau spalvų, o vienas iš geriausių būdų tai padaryti yra spalvoti papuošalai. Šiuo metu spindintys visur – nuo TikTok’o iki garsiausių Europos m...

Kiaušinių marginimas ciberžole..... šiemet pafantazavome su ciberžole, svogūnų lukštais, kinrožės arbata bei popieriaus gabaliukais.. rezultatas nenuvylė, gavosi tokie kaip ir marmuriniai velykiniai kiaušiniai :))...

Iki leidinys: geriausios akcijos viename kataloge..... Iki leidinys – tai viena patogiausių priemonių, padedančių paprasčiau numatyti būsimus pirkinius, todėl jį visada palanku peržiūrėti dar prieš vykstant į prekybos centrą.....

Siūlome paskaityti

 DĖMESIO! Jei radote netikslumų, klaidų, ar tiesiog, norėtute pasidalinti mintimis - brūkštelkit mums :))

Faktai apie mikrobangų krosneles..... Ar žinote, kad mikrobangų krosnelės veikia efektyviausiai kai sušyla. Jei prieš šildydami maistą paliktume mikrobangų krosnelę veikti tuščią 3 sekundėms, tai sumažintų bendras energijos sąnaudas i
Čaotianmeno tiltas..... Tai tiltas Kinijoje, Čongčingo mieste, tituluojamas kaip ilgiausias pasaulyje arkinis tiltas, pritaikytas ir automobilių ir geležinkelio transportui.
Atvirukai bučinių dienos proga..... nustebink savo draugus bei pažįstamus, juk faktas, kad dauguma, net neįsivaizduoja - kad yra ir bučinių diena :)