» Ar žinai kas išrado elektros lemputę?

 TOP meniu » Pradžia » Įdomybės » Ar žinai? » Temos

 Dabar skaitote » Ar žinai? »» Įdomybės

Tai amerikiečių išradėjas ir verslininkas - Tomas Edisonas (Thomas Edison/1847-1931) - vienas produktyviausių to meto išradėjų. Jis 1879 m. – užpatentavo elektros lemputę kuri pirmą kartą buvo panaudota garlaiviui apšviesti..

Nors iki T.Edisono lemputės patento buvo išrasta lempučių, tačiau jos buvo nepatikimos, trumpą laiką degė, buvo reikalinga didelė elektros srovė, todėl tokias lemputes buvo sunku komerciškai taikyti. T.Edisonas davė savo komandai užduoti sukurti ilgesnio naudojimo lemputes. Ir galiausiai 1879 m. lemputė su gana dideliu gaubtu, vakumu, anglinio bambuko siūlu pasižymėjo gana didele kokybę, kurios galėjo degti šimtus valandų.

Tobulindamas lempute jisai pirko patentus iš Henry Woodward ir Mathew Evans, Moses G. Farmer, Joseph Swan, James Bowman Lindsay, William E. Sawyer, Humphry Davy ir Heinrich Göbel.

1883 m. spalio 8 d. JAV patentų biuras paskelbė, kad T.Edisono patentas buvo grįstas William Sawyer darbu ir todėl yra negaliojantis. Bylinėjimas truko apie šešis metus iki 1889 m. spalio 6 d., kai teisėjas paskelbė, kad Edisono elektrinės lemputės patobulinimas anglies siūleliu yra galiojantis.

Siekdamas išvengti galimo bylinėjimosi su Joseph Swan, kurio patentas Didžiojoje Britanijoje buvo užregistruotas metais anksčiau negu T.Edisono, pasiūlė sukurti jungtinę kompaniją pavadinimu Ediswan, kuri gamino ir pardavinėjo laputes Didžiojoje Britanijoje.

1880 m. T.Edisonas užpatentavo elektros pasiskirstymo sistemą, kuri buvo būtina elektros lemputės veikimui ir tais pačiais metais gruodžio 17 d. buvo įsteigta pirmoji elektros apšvietimo kompanija „Edison Electric Illuminating Company“, o jau 1882 m., rugsėjo 4 d., Perlo gatvėje, Manhatane pradėjo veikti pirmoji elektrinė „Pearl Street Station“. Ši elektrinė tiekė 110 V srovę.

Lemputė buvo komerciškai sėkminga ir tai leido T.Edisono laboratorijai po truputi plėstis. Pats išradėjas norėjo, kad jo laboratorija turėtų beveik kiekvieną įmanomą medžiagos kiekį. 1887 m. laikraštyje pasirodžiusi informacija atskleidžia, kad Melno Parke esanti laboratorija turėjo aštuonis tūkstančius rūšių chemikalų., kiekvieno dydžio pincetus, tūbeles, įvairius laidus, žmogaus,arklio, triušio plaukus, vėžlio kriaukles, sakus, naftą, stručio plunksnos ir kitus dalykus.

Ar žinai kas išrado elektros lemputę?
R E K O M E N D U O J A M E
Kalendoriai atsispausdinimui 2019-iesiems metams

..... 2019-iesiems, rudosios žemės kiaulės (šerno) metams, ir šiemet paruošėme kelis kalendoriaus variantus - tiesiog nusikopijuojate, atsispausdinate ir žingsniuojate per kiaulės metus :))

Kalėdiniai, naujametiniai sveikinimai

..... Nėra geresnio meto kaip Kalėdos, kad palinkėti Jums sėkmės! Nėra nuostabesnio laiko kaip Naujieji, kad suteikti Jums vilties!

Kaip pasidaryti voką?

..... jei pritrūkote voko, o iki parduotuvės tingisi eiti, taigi kelios idėjos kaip nesudėtingai pasidaryti voką..

• 2019 Gruodžio 7 d. Šeštadienis.

• Rudosios Žemės KIAULĖS (Šerno) metai (iki 2020-01-24)

• Pasveikink varduvininkus: Ambraziejus, Daugarda , Daugardas, Daugardė , Daugotas , Daugotė , Daugtura , Daugturas , Daugturė , Daugutė , Daugutis , Jekaterina, Tautė,

• Šios dienos istorijos faktai

• Šiandien pasiklausome: Lapalux - Without You (TWOS Remix)

Aukščiausi kalnai pasaulyje..... ar žinote koks kalnas yra aukščiausias Lietuvoje? Pasirodo 2004 m. buvo nukarūnuota iki tol aukščiausia Lietuvos kalva - Juozapinės kalnas (292,90 m) ir aukščiausiu tapo...

Kalendoriai 2020-iesiems metams..... tradiciškai ir 2020-iesiems, baltosios metalinės žiurkės metams, paruošėme kelis kalendoriaus variantus - tiesiog nusikopijuojate, atsispausdinate ir žingsniuojate per žiurkės metus :))...

2020 m. nedarbo dienos..... Tad, kiek laisvų dienų turėsime 2020-aisiais metais? Pasirodo, kad 2020-aisiais turėsime net 5 "ilguosius savaitgalius" o vienas iš jų SUPER... ...

Siūlome paskaityti

 DĖMESIO! Jei radote netikslumų, klaidų, ar tiesiog, norėtute pasidalinti mintimis - brūkštelkit mums :))

Žmogus, numetęs bombą ant Hirosimos..Ar aš apgailestauju dėl to, ką padarėme tą dieną. Ne, pone, neapgailestauju, – pareiškė jis britų dienraščiui Daily Mirror. – Aš niekada neatsiprašinėjau dėl to, ką padarėme
Kabantys pėsčiųjų tiltai..... vienu iš pavojingiausių kabančiu tiltu pasaulyje laikomas Hussaini kabantis tiltas (Hussaini Hanging Bridge) - tai virvinis-lentų tiltas, nuolat nukenčiantis nuo gamtos stichijų bei vienas iš seni
1950-ųjų metų poezija..... tai 1950-aisiais metais sukurti eilėraščiai, esantys mūsų archyve.. siūlom paskaityti ir pajusti tų metų kūrybos dvasią :)