» Kaip atsirado telefonai?

 TOP meniu » Pradžia » Įdomybės » Ar žinai? » Temos

 Dabar skaitote » Ar žinai? »» Įdomybės

Senovėje informacija būdavo perduodama tiesiogiai: iš lūpų į lūpas. Išradus raštą, jį imta vartoti tiek informacijai saugoti, tiek ir perduoti. Vieno žmogaus parašytą tekstą galėjo perskaityti kitas bet kada ir bet kurioje vietoje.

Rašytinę ir spausdintinę informaciją perduoda paštas, spauda, knygos. Tai paprasčiausi informacijos perdavimo būdai.

Maždaug prieš 160 metų buvo sukurtas sudėtingas techninis įrenginys - telegrafas, atliekantis dvi informacijos funkcijas: paverčiantis simbolius elektromagnetiniais impulsais ir perduodantis juos per atstumą ryšių kanalais.

Telefonas atsirado kaip telegrafo tobulinimo rezultatas. Kadangi telegrafas iš esmės buvo tik greitesnis laiškų ir žinių perdavimo būdas už laiškus, būtent bandant patobulinti telegrafą kilo "kalbančio” telegrafo idėja - t.y. idėja, kaip laidais perduoti balsą ir suteikti galimybę žmonėms kalbėtis dideliu atstumu.

1870 metais du išradėjai Elisha Gray ir Alexander Graham Bell, abu atskirai, projektavo įtaisą, kuris galėtų perkelti žmogaus kalbą elektriniu būdu – telefoną. Abu skubėjo, tačiau A. G. Bell užpatentavo savo telefoną pirmasis.

Europoje pirmoji telefono linija nutiesta 1877 m. Berlyne. 1882 m. Belo kompanija įrengė telefono tinklą Varšuvoje su 105 abonento linijomis bei Rygoje 54 telefono abonentams. Tų pačių metų pabaigoje nutiesta pirmoji privati telefono linija Rietave. 1888 m. spalio 22 d. Klaipėdoje (tuo metu Prūsija), pradėjo veikti telefono stotis, sujungusi 23 abonento linijas.

1896 m. kovo mėn. telefono stotis pradėjo veikti Vilniuje, 1904 m. – Kaune. Pirmojo pasaulinio karo išvakarėse telefono ryšys jau veikė daugelyje Lietuvos apskričių. 1935 m. buvo paleista 3000 numerių automatinė telefonų stotį Klaipėdoje. Prieš Antrąjį pasaulinį karą Lietuvoje telekomunikacijų tinkle buvo 26 tūkst. abonentų.

Po karo ilgą laiką automatinės telefono stotys veikė tik didžiuosiuose Lietuvos miestuose, kitur tarpmiestinių pokalbių dalyvius sujungdavo telefonininkės.

1963 m. buvo pradėtas tarpmiestinių ryšių automatizavimas. 1970 m. baigtas vietinių ryšių automatizavimas.

1983 m. Vilniuje buvo įrengta VEF gamykloje pagaminta tarpmiestinio ryšio stotis "Kvarc".

9-ojo dešimtmečio pabaigoje visi Lietuvos rajonai turėjo tarpmiestinius kabelius dviem kryptimis, daugelis kabelinių linijų buvo sutankintos skaitmeninėmis sistemomis.

Kasmet į eksploataciją buvo įvedama maždaug po 60 000 numerių miestuose ir po 15 000 numerių kaimuose. Vis dėlto tai netenkino išaugusių poreikių telefono ryšiui tiek kiekybės, tiek ir kokybės požiūriu. Abonentų skyriuose buvo tūkstantinės eilės telefonui įrengti, buvo akivaizdus Lietuvos atsilikimas nuo Vakarų Europos valstybių informatikos srityje.

Nuo 1991m. Lietuvoje pradėjo kurtis mobilaus ryšio operatoriai. Pirmoji bendrovė pasiūliusi mobilų NMT ryšį Lietuvoje buvo bendra Lietuvos ir Liuksemburgo kompanija "Comliet". Nuo 1995m. komercines mobilaus GSM ryšio paslaugas pradėjo teikti "Omnitel". Šiek tiek vėliau "Bitė". O nuo 1999m. - Tele2.

1992 m. šalyje fiksuoto telefono ryšio laukė per 200 tūkst. gyventojų. Su Vakarų Europos šalimis buvo galima susijungti tik per Maskvos centrinę stotį. Tarptautinių pokalbių su JAV, Australijos, Kanados ir kitų šalių abonentais reikėdavo laukti kartais net savaitę. 1992-aisiais rugpjūčio 7 d. Kaune buvo pradėta eksploatuoti skaitmeninė tarptautinė komutacinė stotis. Per ją buvo galima tiesiogiai susisiekti su 13 Europos valstybių, JAV, Kanados abonentais. Buvo pertvarkyta stoties "Kvarc" programinė įranga automatiniam tarptautiniam ryšiui.

Iki 2003m. sausio mėn. Lietuvoje fiksuotojo telefono ryšio paslaugas monopolio teisėmis teikė AB "Lietuvos Telekomas" (dabar AB TEO LT). Nuo 2003m. Lietuvoje pradėjo kurtis alternatyvaus fiksuotojo ryšio operatoriai. Kadangi dauguma laidinės infrastruktūros Lietuvoje priklauso AB TEO LT, alternatyvus operatoriai paslaugas teikia panaudodami balso perdavimo per duomenų kanalus technologiją (angl. VoIP). Nuo 2006m. Lietuvoje pradėjo veikti numerio perkėlimo tarp fiksuoto ryšio operatorių.

Kaip atsirado telefonai?
R E K O M E N D U O J A M E
Menas iš degtukų

..... Menas iš degtukų - šiaip žaisti degtukais negalima, nes pasekmės, gali būti, ne itin malonios. Tačiau, degtukas menininkui, arba tiesiog žmogui prie meno, gali būti tiesiog, kaip darbo priemonė me

Vestuviniai tostai

..... Būkite tuo, kas esate: Gražūs, tyri, dar nepraradę vaikiškumo.. Būkite lyg muzikos garsai: Švelnūs, guodžiantys kiekvieno širdį.. Būkite žvaigždėmis, randančiomis kelią į gėrį.. Būkite žmonėmis –

Juozo Erlicko genialios mintys

..... Aš mąstau, o jei išdrįstumėm paskelbt: Lietuva – tai bailių ir kvailių tauta! Kiek svečių

  Mobilių telefonų poveikis sveikatai

• 2019 Lapkričio 22 d. Penktadienis.

• Rudosios Žemės KIAULĖS (Šerno) metai (iki 2020-01-24)

• Pasveikink varduvininkus: Cecilė , Cecilija , Cecilijus , Cecilius , Cilas , Cilė , Dargintė , Steigintas , Suvaidas , Suvaidė , Suvainas , Suvainė ,

• Šios dienos istorijos faktai

• Šiandien pasiklausome: Lapalux - Without You (TWOS Remix)

Aukščiausi kalnai pasaulyje..... ar žinote koks kalnas yra aukščiausias Lietuvoje? Pasirodo 2004 m. buvo nukarūnuota iki tol aukščiausia Lietuvos kalva - Juozapinės kalnas (292,90 m) ir aukščiausiu tapo...

Kalendoriai 2020-iesiems metams..... tradiciškai ir 2020-iesiems, baltosios metalinės žiurkės metams, paruošėme kelis kalendoriaus variantus - tiesiog nusikopijuojate, atsispausdinate ir žingsniuojate per žiurkės metus :))...

2020 m. nedarbo dienos..... Tad, kiek laisvų dienų turėsime 2020-aisiais metais? Pasirodo, kad 2020-aisiais turėsime net 5 "ilguosius savaitgalius" o vienas iš jų SUPER... ...

Siūlome paskaityti

 DĖMESIO! Jei radote netikslumų, klaidų, ar tiesiog, norėtute pasidalinti mintimis - brūkštelkit mums :))

Papuoškim namus velykoms!..... malonios smulkmenos šventiniai nuotaikai susikurti
Piešinių ir fotografijų kompozicijos..... Piešinys nuotraukoje... kai fantazija veržiasi pro kraštus... įspūdinga... argi ne taip? :)
Gyvi paveikslai..... Gyvi paveikslai... pasirodo ir pats žmogus gali būti kaip meno priemonė.. taigi, kuriami piešiniai iš žmonių - gyvi paveikslai - žmonės tiesiog erdvėje sustoja, atitinkama spalva apsirengia, tam t