» Kaip atsirado telefonai?

 TOP meniu » Pradžia » Įdomybės » Ar žinai? » Temos

 Dabar skaitote » Ar žinai? »» Įdomybės

Senovėje informacija būdavo perduodama tiesiogiai: iš lūpų į lūpas. Išradus raštą, jį imta vartoti tiek informacijai saugoti, tiek ir perduoti. Vieno žmogaus parašytą tekstą galėjo perskaityti kitas bet kada ir bet kurioje vietoje.

Rašytinę ir spausdintinę informaciją perduoda paštas, spauda, knygos. Tai paprasčiausi informacijos perdavimo būdai.

Maždaug prieš 160 metų buvo sukurtas sudėtingas techninis įrenginys - telegrafas, atliekantis dvi informacijos funkcijas: paverčiantis simbolius elektromagnetiniais impulsais ir perduodantis juos per atstumą ryšių kanalais.

Telefonas atsirado kaip telegrafo tobulinimo rezultatas. Kadangi telegrafas iš esmės buvo tik greitesnis laiškų ir žinių perdavimo būdas už laiškus, būtent bandant patobulinti telegrafą kilo "kalbančio” telegrafo idėja - t.y. idėja, kaip laidais perduoti balsą ir suteikti galimybę žmonėms kalbėtis dideliu atstumu.

1870 metais du išradėjai Elisha Gray ir Alexander Graham Bell, abu atskirai, projektavo įtaisą, kuris galėtų perkelti žmogaus kalbą elektriniu būdu – telefoną. Abu skubėjo, tačiau A. G. Bell užpatentavo savo telefoną pirmasis.

Europoje pirmoji telefono linija nutiesta 1877 m. Berlyne. 1882 m. Belo kompanija įrengė telefono tinklą Varšuvoje su 105 abonento linijomis bei Rygoje 54 telefono abonentams. Tų pačių metų pabaigoje nutiesta pirmoji privati telefono linija Rietave. 1888 m. spalio 22 d. Klaipėdoje (tuo metu Prūsija), pradėjo veikti telefono stotis, sujungusi 23 abonento linijas.

1896 m. kovo mėn. telefono stotis pradėjo veikti Vilniuje, 1904 m. – Kaune. Pirmojo pasaulinio karo išvakarėse telefono ryšys jau veikė daugelyje Lietuvos apskričių. 1935 m. buvo paleista 3000 numerių automatinė telefonų stotį Klaipėdoje. Prieš Antrąjį pasaulinį karą Lietuvoje telekomunikacijų tinkle buvo 26 tūkst. abonentų.

Po karo ilgą laiką automatinės telefono stotys veikė tik didžiuosiuose Lietuvos miestuose, kitur tarpmiestinių pokalbių dalyvius sujungdavo telefonininkės.

1963 m. buvo pradėtas tarpmiestinių ryšių automatizavimas. 1970 m. baigtas vietinių ryšių automatizavimas.

1983 m. Vilniuje buvo įrengta VEF gamykloje pagaminta tarpmiestinio ryšio stotis "Kvarc".

9-ojo dešimtmečio pabaigoje visi Lietuvos rajonai turėjo tarpmiestinius kabelius dviem kryptimis, daugelis kabelinių linijų buvo sutankintos skaitmeninėmis sistemomis.

Kasmet į eksploataciją buvo įvedama maždaug po 60 000 numerių miestuose ir po 15 000 numerių kaimuose. Vis dėlto tai netenkino išaugusių poreikių telefono ryšiui tiek kiekybės, tiek ir kokybės požiūriu. Abonentų skyriuose buvo tūkstantinės eilės telefonui įrengti, buvo akivaizdus Lietuvos atsilikimas nuo Vakarų Europos valstybių informatikos srityje.

Nuo 1991m. Lietuvoje pradėjo kurtis mobilaus ryšio operatoriai. Pirmoji bendrovė pasiūliusi mobilų NMT ryšį Lietuvoje buvo bendra Lietuvos ir Liuksemburgo kompanija "Comliet". Nuo 1995m. komercines mobilaus GSM ryšio paslaugas pradėjo teikti "Omnitel". Šiek tiek vėliau "Bitė". O nuo 1999m. - Tele2.

1992 m. šalyje fiksuoto telefono ryšio laukė per 200 tūkst. gyventojų. Su Vakarų Europos šalimis buvo galima susijungti tik per Maskvos centrinę stotį. Tarptautinių pokalbių su JAV, Australijos, Kanados ir kitų šalių abonentais reikėdavo laukti kartais net savaitę. 1992-aisiais rugpjūčio 7 d. Kaune buvo pradėta eksploatuoti skaitmeninė tarptautinė komutacinė stotis. Per ją buvo galima tiesiogiai susisiekti su 13 Europos valstybių, JAV, Kanados abonentais. Buvo pertvarkyta stoties "Kvarc" programinė įranga automatiniam tarptautiniam ryšiui.

Iki 2003m. sausio mėn. Lietuvoje fiksuotojo telefono ryšio paslaugas monopolio teisėmis teikė AB "Lietuvos Telekomas" (dabar AB TEO LT). Nuo 2003m. Lietuvoje pradėjo kurtis alternatyvaus fiksuotojo ryšio operatoriai. Kadangi dauguma laidinės infrastruktūros Lietuvoje priklauso AB TEO LT, alternatyvus operatoriai paslaugas teikia panaudodami balso perdavimo per duomenų kanalus technologiją (angl. VoIP). Nuo 2006m. Lietuvoje pradėjo veikti numerio perkėlimo tarp fiksuoto ryšio operatorių.

Kaip atsirado telefonai?
R E K O M E N D U O J A M E
Eilėraščiai apie pavasarį

..... Oi mergytės, kas čia sprogo, Kad varlytės net pašoko? Ir atsakė vyturėliai: - Sprogo medžių pumpurėliai...

Helovinas :: Halloween

..... kiekvienais metais, tenka girdėt - kažkokia keista šventė - o kodėl keista? Pasirodo, Amerikoje, tai spalvingiausia šventė... :))

Saugiausia transporto priemonė?

..Linksmoji statistika - kažkada klausėme pas Jus - Kokia saugiausia transporto priemonė? ir štai koks buvo atsakymas :)

  Mobilių telefonų poveikis sveikatai

• 2020 Liepos 6 d. Pirmadienis.

• Baltosios Metalinės Žiurkės metai (iki 2021-02-12).

• Pasveikink varduvininkus: Domė, Dominyka, Ginvilė, Marija, Mindas, Mindaugas, Mindaugė, Nerė, Nerija, Nerilė, Nerilis, Nerutė, Nervilas, Nervilė, Nervyda, Nervydas, Nervydė,

• Šios dienos istorijos faktai

• Šiandien pasiklausome: Lapalux - Without You (TWOS Remix)

Aukščiausi pasaulio pastatai..... Tai ar žinote kur pastatytas pats aukščiausias pastatas pasaulyje? Nežinote.. siūlome dirstelti.. aukščiausių pastatų pasaulyje dešimtukas, nors aišku laikas nestovi vietoje ir dangoraižiai dygsta...

Atvirutė - gėlytė..... siūlome pasigaminti atvirutę - gėlytę savo rankomis. Mes darėme naujųjų metų progai, bet belankstant sumąstėme, kad ši atvirutė simbolizuoja gyvybę ir tiktų bet kokiai progai ir gimtadieniui ir ma...

Faktai apie bites..... Ar žinote, kad bitės medaus pūslėje telpa iki 60 mg nektaro.Per dieną ji gali atnešti iki 300-400 mg, per visą gyvenimą - 6-8 g nektaro....

Siūlome paskaityti

 DĖMESIO! Jei radote netikslumų, klaidų, ar tiesiog, norėtute pasidalinti mintimis - brūkštelkit mums :))

Mezgimo gatvės menas..... Mezgimo gatvės menas - mėgstate megzti ir jau save ir šeimą bei draugus apmezgėte, pasidairykite, kiek dar mezgimui idėjų
Dainavimas prie vairo..... vairuotojai, kuriems patinka dainuoti vairuojant, yra linkę labiau susikaupti ir rečiau užmigti nei jų kolegos tyleniai, skelbia naujausių tyrimų duomenys..
La Gioconda..... turbūt visi puikiai žinote, kad tai vienas žymiausių, vakarų kultūroje, paveikslų, nors ko gero daugelis žinoti kitu pavadinimu