» Albinizmas - albinosai - kas tai?

 TOP meniu » Pradžia » Įdomybės » Ar žinai? » Temos

 Dabar skaitote » Ar žinai? »» Įdomybės

Posakis - balta varna - seniai jau tapo metafora, kuria apibūdinamas ryškus vieno ar kito žmogaus kitoniškumas, išskiriantis jį iš daugumos. Iš tikrųjų visiškai baltų padarų galima pamatyti tamsių varnų, kovų ir kuosų būriuose.

Ir šie paukščiai gamtoje nėra jokia išimtis, nes vadinamųjų baltų varnų pasitaiko ir tarp kitų gyvūnų rūšių. Tokie jų atstovai turi ir bendrą pavadinimą - albinosai.

Albinizmas (iš lotyniško žodžio albeus - baltas) - įgimtas baltumas - yra pigmentų trūkumas akyse, odoje ir plaukuose. Tai yra paveldima, dažniausiai jei recesyvinis genas yra paveldimas iš abiejų individo tėvų. Albinizmas būdingas žinduoliams (tarp jų ir žmonėms), žuvims, paukščiams, ropliams ir amfibijoms.

• Pagal medikų statistiką apytiksliai vienas iš 20 tūkst. žmonių yra baltaplaukis, baltaodis ir raudonakis albinosas.

• Pagal genetikų skaičiavimus apytiksliai vienas iš 70 žmonių yra albinizmo geno nešiotojas.

• Albinizmas yra recesyvinis genas, šansas, kad albinoso ir NEalbinoso palikuonis bus albinosas yra labai mažas bet diskutuotinas.


Genas lemiantis albinizmą trukdo kūnui gaminti įprastą kiekį pigmento, vadinamo melaninu. Melaninas suteikia odai, plaukams, akims spalvą.

Moksliškai yra įrodyta, kad yra daug genų susijusiu su albinizmu (ar dar geriau: genų pakitimu). Kad ir kaip bebūtų, visi pakitimai veda į melanino gaminimą organizme. Melaninas apsaugo odą nuo ultravioletinių spindulių.

Individas su albinizmu, dėl šio pigmento stygiaus, gali lengvai "sudegti" ilgai nesisaugodamas nuo saulės. Melanino trūkumas akyse pasireiškia kaip jautrumas šviesai.

Individai su "pilnu" albinizmu (albinosai) paprastai turi šviesiai geltonus arba baltus plaukus ir rausvai-baltą odą. Daugelyje organizmų albinoso akys gali būti raudonos, nes dėl spalvos pigmento trūkumo persimato kraujagyslės. Žmonėms šis pavyzdys nelabai tinka, nes žmogaus akys yra pakankamai didelės ir tai pagamina užtektinai pigmento, kad akys būtų nepermatomos. Be to, visiškai raudonos akys yra tiesiog nebūdingos žmonėms.

Nepaisant regėjimo - albinosai paprastai yra tokie pat sveiki, kaip ir kiti jų rūšies atstovaitačiau šis teiginys NEvisiškai teisingas, mokslininkai teigia, kad - daugiau ar mažiau blogai girdi visi albinosai ir gyvūnai, ir žmonės.

Melaninai yra svarbi viso organizmo imuninės sistemos dalis. Melaninai būtini svarbių pojūčių organų, kaip regėjimas ir klausa, normaliai veiklai. Tamsaus pigmento sluoksnis apsaugo šviesai jautrias tinklainės ląsteles ir padidina regimo vaizdo ryškumą, sugerdamas šviesos perteklių ir gesindamas blyksnius, atsispindinčius nuo akies vidinio paviršiaus. Vidinėje ausyje melanocitai susikaupę vadinamojoje gyslainės juostelėje, išskiriančioje endolimfą, kuri užpildo ausies plėvinį labirintą. Be jų (arba esant jų stygiui) pakinta endolimfos jonų sudėtis ir tai atsiliepia klausos aštrumui.

Bet, žmogui albinosui - didžiausia problema yra bendruomenė, ypač kančia, esant kitokiu - paauglystės metais.


Kaip bebūtų, albinosus gaubia mitai, ir šiandien kuriamos legendos...

Prisiminkime kad ir galingą baltąjį jautį, kuriame įsikūnijo, pasak senovės Graikijos mitų, pats Dzeusas, arba baltuosius Tailando dramblius, kuriuos suvaldyti turėjo teisę tik karališkosios kilmės asmenybės, arba Baltąją kupranugarę mehari, nuo persekiojančių priešų išgelbėjusią pranašą Mahometą, arba prerijų Baltąjį žirgą, valdžiusį, anot Vakarų Amerikos indėnų tikėjimo, nesuskaičiuojamas mustangų kaimenes...

Dažniausiai visų tų legendų herojai, kaip ir būdinga šiam liaudies kūrybos žanrui, pasižymėdavo neapsakoma jėga, ištverme ir dar kitomis antgamtiškomis savybėmis. Tačiau, jeigu tos legendos ir turi realų pagrindą, greičiausiai jose kalbama tik apie baltos spalvos gyvūnus arba dalinius albinosus.

Visiški arba tikri albinosai dažniausiai pasižymi mažesniu gyvybingumu ir gamtoje yra be gailesčio brokuojami per natūraliąją atranką, todėl tik nedaugeliui pavyksta išgyventi ir atsivesti palikuonių.

Kaip jau paminėta, neturėdami maskuojamosios apsaugos ir ryškiai išsiskirdami iš gentainių būrio, gyvūnai albinosai labiau atkreipia į save plėšrūnų dėmesį. Jie pirmiausiai tampa aukomis. O plėšrūnai albinosai negali nepastebėti prisėlinti prie savo grobio ir todėl dažnai lieka alkani. Beto, nederėtų pamiršti, kad išvaizda atlieka svarbų vaidmenį ir gyvūnų pasaulyje poruojantis, tad tokie išblukę albinosai vargu ar pelnys savosios rūšies patelių prielankumą, nes visada pirmenybę jos teikia ryškiaspalviams patinams.

Albinizmas - albinosai - kas tai?
R E K O M E N D U O J A M E
Faktai apie šaltį

..... Ar žinote, kad dozuotas šalčio poveikis skatina laimės hormono - serotonino išsiskyrimą.. tad lekiam paslidinėti :)))

Lietuvos istorijos faktai

..... Ar žinote, kad maždaug prieš 10 000–9 000 m. nutirpus ledynui, iš kaimyninių regionų dabartinės Lietuvos teritorijoje pasirodė pirmieji gyventojai. Seniausios stovyklos randamos pietvakarinėje

E-atvirukai mylimiems žmonėms

..... pasveikink savo mylimus žmones su meilės Valentino diena

  Albinosai nuotraukose - FOTO galerija

• 2020 Gegužės 29 d. Penktadienis.

• Baltosios Metalinės Žiurkės metai (iki 2021-02-12).

• Pasveikink varduvininkus: Algeda, Algedas, Algedė, Erdvilė, Magdalena, Magdė, Mažrimas, Mažrimė, Teodosija, Teodosijus, Teodota, Teodotas, Teodozija, Teodozijus,

• Šios dienos istorijos faktai

• Šiandien pasiklausome: Lapalux - Without You (TWOS Remix)

Aukščiausi pasaulio pastatai..... Tai ar žinote kur pastatytas pats aukščiausias pastatas pasaulyje? Nežinote.. siūlome dirstelti.. aukščiausių pastatų pasaulyje dešimtukas, nors aišku laikas nestovi vietoje ir dangoraižiai dygsta...

Atvirutė - gėlytė..... siūlome pasigaminti atvirutę - gėlytę savo rankomis. Mes darėme naujųjų metų progai, bet belankstant sumąstėme, kad ši atvirutė simbolizuoja gyvybę ir tiktų bet kokiai progai ir gimtadieniui ir ma...

Faktai apie bites..... Ar žinote, kad bitės medaus pūslėje telpa iki 60 mg nektaro.Per dieną ji gali atnešti iki 300-400 mg, per visą gyvenimą - 6-8 g nektaro....

Siūlome paskaityti

 DĖMESIO! Jei radote netikslumų, klaidų, ar tiesiog, norėtute pasidalinti mintimis - brūkštelkit mums :))

Unikalus EBRU menas..... EBRU menas - piešinys kuriamas vandens paviršiuje. Senasis klasikinis darbas apie ebru yra "Tertib-i Risale-i Ebr-i" pamfletas, parašytas turkiškai jau po 1615 metų. Šiandien klasikiniai ebru darb
Įgarsintos pasakos..... tai ekspermentinis skyrelis, įgarsintos pasakos, pasakas skautai aš - Laima, nesu profesionali skaitovė, bet aš mokausi.. juk :))
Kaip skraidina olimpinę ugnį?..... Kauno dienos žurnalistams pavyko išsiaiškinti, kad į lėktuvą olimpinė ugnis atgabenama specialioje kapsulėje, kuri panaši į aliejinę lempą. Šią kapsulę užpatentavo Tarptautinis olimpinis komitetas